Jeskyně Janská

Ubytování tam, kde kamzíci dávají dobrou noc

VÍTEJTE V JESKYNI JANSKÁ

Pravidla fungování v Jeskyni Janská a neb jak si zpříjemnit život, zažít spoustu zážitků a být v pohodě, jako jeskynní člověk.

Co Vás čeká?

 

Jeskyně je člověkem vytesaný prostor v útrobách pískovcového masivu. Jeskyně na Vás neustále dýchá klid a pohodu. Po těch miliónech let, co zde pískovec existuje, již nemá zapotřebí žádný stres a problémy. Je vyrovnaný, vždy stejný ale všude trochu jiný.

Jeskyni jsme obydleli v posledním roce, strávili v ní první zimu a druhé léto.

První kroky do útrob jeskyně každý prožívá trochu jinak. Někdo s euforií, v jiném se projeví duch objevitele a vydá se chodbou objevovat další místnosti. Někdo "zamrzne" u vchodu a nasává atmosféru. Každý tak prožívá své soukromé emoce, které se mění v klid, zpomalení tempa a relax.

Převážně u dam přetrvává pocit, že by tu měla být přeci zima. Ano, teploměr ukazuje teploty zcela odlišné od panelákového bytu. Mikroklima jeskyně je stabilní a po prvních chvílích lidé zjišťují, že pobyt v tričku anebo pouze lehké mikině je dostačující. Možná budete patřit mezi výjimky, které se řídí jinými pudy, a mezi kamarády v tričku budete sedět v kulichu. I to se může stát. Jeskyně je prostě výzva, nová dimenze, nový prostor.

Hlavní místnost

Nasi zimni sousede.JPEG

Několik pravidel a informací pro návštěvníky                                                                                                            

Zimni momentka4.JPEG

  • Klíče od jeskyně naleznete po zaplacení pobytu na předem dojednaném místě. Budou zajištěné kódem, který obdržíte.
  • Přijíždíte do přírody, do místa, kde vše živé žije. Chovejte se tak, aby vše žilo i po vašem odjezdu.
  • Do jeskyně ryze přírodního charakteru patří pavouci, netopýři a jiná zvířátka. Protože je tato jeskyně obytná, těmto tvorům se zde příliš nelíbí. Tedy narazit na pavouka můžete, ale mraků pavučin či netopýřích náletů se bát nemusíte. Ani pavouci netouží po vás.
  • Jeskyně je přírodní útvar. Je ZAKÁZÁNO jakkoliv se pokoušet dloubat do zdí, zvětšovat pískovcové kapsy, vrtat a jinak porušovat skalní masiv zevnitř i z venku.
  • V JESKYNI JANSKÁ je stabilní teplota zimních 9 a letních 15 stupňů, avšak s ideálním poměrem vlhkosti. Pocitově je teplota tedy výrazně vyšší. Při topení, či pobytu uvnitř je teplota okolo 15 stupňů bez problémů. Ačkoliv lze jeskyni vytopit i na vyšší teploty, při teplotě kolem 16 stupňů zde i odchovanci z přehřátých domovů nosí tričko a při teplotě nad 17 stupňů se již větrá. Ale jedete do přírody, tak asi neočekáváte pikolíka s příručním topením.
   Byli jsme zde tři noci při teplotách okolo 20 stupňů a jeskyně si i tak držela stabilní teplotu. V létě je zde trvalá přírodní klimatizace, vedra se nebojte.
  • A co s dětmi? My zde s dětmi pobýváme pravidelně, naši známí také. Děti mají své bunkry a schovky v kopci nad jeskyní, koupají se v Kamenici a pečou popcorn na ohništi. Umí se v přírodě pohybovat a tuší, že rozbité koleno je důvod dát si příště větší pozor. Zvažte tedy sami, zda máte děti, které se umí v přírodě pohybovat anebo alespoň poslouchat. V tom případě u nás budou nadšené.
   P.S.: Na popcorn je ten červený hrnec pod kuchyňskou linkou. A je to výzva mít nespálený popcorn z ohně, nerozskákaný po okolí a hrnec schopný dalšího použití. Hodně zdaru!   
  • Na závěr obvyklá a zde o to více platná věta – pobyt je na vlastní nebezpečí.                                                                                                                                                             

Pár slov závěrem 

 • V jeskyni nic neusušíte. Ani hrnek tu neuschne. Má stabilní prostředí. Notebook o vlhkosti neví stejněJeste uklidit a je to.JPEG jako ten mokrý hrnek, 
 • oboje si ponechá své sucho či vlhko.
 • Tím chci říci, že jeskyně, jako útočiště pro home office funguje skvěle.
 • Pokud potřebujete něco sušit a venku leje jak z konve, pusťte si topení, dejte věci k němu a vše bude suché
 •  velmi rychle.
 • V jeskyni stále tvoříme a čekají nás ještě velké věci, a proto jsme velmi vděční za vaši návštěvu. Pomáháte nám tak získat prostředky na realizaci dalších nutných prací a úprav na pozemku okolo jeskyně, zejména zabezpečení svahu, přechodové vstupní místnosti, WC se sprchou, úpravy terénu, zpevnění příjezdové cesty se základním oplocením a dotvořením opěrné zdi. A můj sen – bazén v místě, kde jsme objevili koupelnu z 18. století. To jsou nejbližší úkoly. Pokud zbude energie a budou zkušení řemeslníci, potřebujeme se pustit do repase obvodových pískovcových opěrných zdí.